top of page
2d.jpg

HERBATA   HERBACIE   NIERÓWNA.

 

Możesz pić herbatę ze sklepu spożywczego czy ekspresową lub postawić na herbatę wysokogatunkową od pasjonatów tematyki herbacianej...​

 

Z badań wynika, że Polacy są w ścisłej czołówce pod względem ilości wypijanej rocznie herbaty. W Europie więcej od nas kupują jej tylko Rosjanie. Szacuje się, że na jednego mieszkańca naszego kraju przypada ponad kilogram herbaty rocznie. Napój ten występuje w wielu odmianach i może być wzbogacony licznymi ziołami i owocami. Jaki rodzaj herbaty jest najlepszy?

 

Badania w Instytucie Stanowym w Oregonie i Instytucie Linusa Paulina pozwoliły wysnuć wniosek, iż herbata biała posiada najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne i antymutogenne (tj. powstrzymujące rakowe zwyrodnienia komórek) ze wszystkich znanych herbat. Jedna filiżanka "white tea" zawiera tyle cennych polifenoli, ile 12 szklanek soku pomarańczowego.

 

Natomiast jesli mówimy o czarnej herbacie, to:

Napar herbaciany to orzeźwiający i lekko pobudzający napój, regulujący procesy trawienne. Posiada właściwości bakteriobójcze. Jest doskonałym lekiem w przypadku biegunki. Ponadto wykazuje słabe właściwości moczopędne - wskazany jest jako środek pomocniczy w leczeniu krwiomoczu i zapalenia nerek.

 

Pity systematycznie, lecz z umiarem (nie więcej niż 3 szklanki w ciągu dnia) zapobiega powstawaniu kamicy żółciowej i nerkowej. Pozytywnie oddziałuje na wątrobę, nerki, nadnercza i śledzionę, a także sprzyja akumulowaniu się witaminy C w organizmie ludzkim. Wywiera dobroczynny wpływ na układ oddechowy, układ nerwowy, skórę, układ naczyniowy, reguluje krążenie, normuje ciśnienie krwi, działa wzmacniająco na naczynia włosowate. Usuwa uczucie zmęczenia, ból głowy, pobudza i aktywizuje do pracy umysłowej, przede wszystkim dzięki temu, iż rozszerza naczynia krwionośne mózgu, powodując jego lepsze ukrwienie i dotlenienie. W herbacie znajdują się spore ilości fluoru, który zapobiega powstawaniu próchnicy zębów.

 

Należy jednak podkreślić, iż wyłącznie herbata pita z umiarem i odpowiednio zaparzona (1 łyżeczka na 1 szklankę wrzątku) wywiera dobroczynny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i nie ma szkodliwego działania. Przejawiają go natomiast maceraty, bo na skutek długotrwałego moczenia przechodzą z liści do wody substancje chemiczne bardzo źle oddziałujące na organizm człowieka. Czyli parzymy herbatę nie dłużej niż podano w jej opisie (czarna herbata 3-5 minut), a po tym czasie wyjmujemy z naparu.

© 2014 by Świat Herbat

  • google-plus-square
  • facebook-square
bottom of page