top of page

To jak przyrządzamy herbatę ma wpływ na jej smak.

 

Przyrządzając dobrą herbatę, warto zadbać o jakość wody, sitko - czyli zaparzacz - oraz o naczynie, z którego najbardziej lubimy pić. Ma to ogromny wpływ na odbiór smaku i na działanie samego naparu, dlatego warto zadbać o jakość.

Kubki  z  zaparzaczem

Porcelanowy lub gliniany kubek z zaparzaczem to podstawowy "sprzęt" każdego miłośnika herbaty. Powszechnie wiadomo, że herbaty nie wystarczy wrzucić do szklanki i zalać wrzątkiem. Każdy rodzaj herbaty ma inną temperaturę oraz czas parzenia.

 

Dzięki zaparzaczowi dopasowanemu do kubeczka można w nim w łatwy sposób przygotować herbatę i regulować czas jej parzenia.

Dzbanki

Dzbanek z pasującym i wyjmowanym  zaparzaczem to naczynie wielofunkcyjne. Moszesz w nim parzyć herbatę, a po odpowiednim czasie wyjąć zaparzacz z herbacianymi fusami i podać ją w tym samym dzbanuszku na stół, bez zbędnego przelewania naparu.

Puszki   japońskie  i  chińskie

Herbata pięknie chłonie inne zapachy. Byłababy to jej zaleta, gdyby służyła jako pochłaniacz zapachów. Ale ponieważ chcemy i powinniśmy ją pić, ta jej cecha nie wzbudza u nas na ogół entuzjazmu.

 

Aby uchronić oryginalny aromat herbaty, należy przechowywać ją w suchym i szczelnym opakowaniu. Jednak zwróćmy uwagę z czego wykonane są dostępne puszki. Sięgając na pułkę w supermarkecie w dziale upominków weźmiemy do ręki puszkę bez certyfikatów sprawdzających wpływ materiałów z jakich jest wykonana na organizm człowieka. Dlatego kupujmy puszki w sprawdzonych sklepach, posiadające odpowiednie certyfikaty, a zmniejszymy potencjał zachorowania na Alzheimer'a, Parkinsona oraz inne choroby przewodzenia impulsów w mózgu.

Zaparzacze

Dobry zaparzacz powinien spełniać kilka wymogów.

 

Po pierwsze powinien być funkcjonalny. W końcu będziesz codziennie przygotowywać w nim herbatę, więc zadbaj, aby był łatwy w obsłudze i poręczny.

 

Po drugie, zwróć uwagę na materiały z jakich jest wykonany.

 

Po trzecie, dobierz rodzaj zaparzacza do typu herbaty, którą najczęściej parzysz. Przykładowo do zielonej herbaty wybierz obszerniejszy zaparzacz, ponieważ podczas parzenia ta herbata rozija się i mocno pęcznieje. Za mały zaparzacz zakłuci proces parzenia jeśli fusy nie będą miały dość miejsca aby się w pełni rozwinąć. Natomiast czarna herbata również pęcznieje, ale w mniejszym stopniu niż zielona. Natomiast napary ziolowe jak rooibos wymagają bardzo drobnych dziurek, ponieważ rooibos składa się z drobnych igiełek, które swobodnie uciekają przez większe oczka zaparzacza.

© 2014 by Świat Herbat

  • google-plus-square
  • facebook-square
bottom of page